Opis
Czy ktoś Cię kiedyś uderzył, szantażował, ubliżał? Możliwe że to Ty byłeś w tej roli? A może tylko obserwujesz takie sytuacje? Agresja jest zachowaniem wyuczonym, najczęściej w środowisku rodzinnym. Młody człowiek uczy się, że przemoc słowna, fizyczna jest jedynym wyznacznikiem zachowań aby osiągnąć swój cel……..
W filmie psycholog pani Anna Paruzel – Zając pedagog, kurator sądowy – opowiada o osobach prowokatorach, biernych obserwatorach których jest w Polsce około 90%, a wystarczy przecież tylko się przełamać aby komuś pomóc…….
Temat agresji jest bezwzględnie konieczny do poruszenia na zajęciach, lekcjach wychowawczych. W filmie młodzież pozna historię bohaterów, którzy żałują swoich zachowań, krzywdy której wyrządzili innym.
Czasami agresja wynika z tego, że ktoś nie potrafi się komunikować. Źródłem agresji bywają też media – telewizja, internet. Hejt, cyberprzemoc to kolejne formy przemocy.
Sam bohater opowiada o agresji skierowanej przeciwko sobie, o samookaleczeniach. Mówi o stratach jakie poniosły osoby, które doświadczyły przemocy, ale też o korzyściach i konsekwencjach bycia przemocowcem.
Bohaterka ,, idziemy do szkoły, a nie wiemy czy wyjdziemy z niej cało obojętnie z jakiego powodu może nam ktoś coś zrobić, pobić – trzeba uważać na wszystko, na nieodpowiednie słowo, dziwną fryzurę czy ubiór, bo komuś może się to nie spodobać ”.
Każdemu może się nie spodobać nasz wygląd, przekonania, muzyka której słuchamy. A w szkole zawsze zaczyna się niewinnie, od popchnięcia na korytarzu, od zabrania plecaka czy zniszczenia czyjejś własności.
Dochodzi okres dojrzewania – hormony, nowe towarzystwo w które trzeba się wpasować za wszelką cenę, robić coś wbrew sobie tylko po to, aby nie zostać poza grupą.